• ARISS - Amateur Radio on the ISS

  ARISS - Amateur Radio on the ISS

  Od wielu lat uczestniczymy w programie ARISS. Przeprowadziliśmy już wiele łączności ze stacją ISS z naszego klubu, a także z Czytaj dalej
 • Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Zajmujemy się nasłuchem sond kosmicznych, a także odbiorem danych z satelitów, sond meteorologicznych... Czytaj dalej
 • Śledzenie ruchu statków - AIS

  Śledzenie ruchu statków - AIS

  Zajmujemy się tematami związanymi z zastosowaniem radiokomunikacji w bezpieczeństwie żeglugi. Czytaj dalej
 • Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Członkowie naszego klubu biorą udział w budowie przemienników radioamatorskich nich jest SR2Z, zlokalizowany na obiekcie Emitel RkCN Gdynia-Oksywie. Czytaj dalej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Historia

Historia klubu

 Nasz klub powstał dawno. Kiedy? Tego nie wie nikt bo nikt z nas wtedy do niego nie należał, ale może kiedyś się dowiemy to też o tym napiszemy. Jak zauważyliście nasz znak wskazuje że jesteśmy harcerzami ale pozory często mylą. Teraz jesteśmy mniej niż bardziej harcerscy.

 Tak naprawdę nasz klub powstał przy Centrum Wychowania Morskiego GK ZHP w Gdyni, ale to już historia teraz matecznikiem jest nam Akademia Morska (dawniej WSM'ka) w Gdyni. Siedziba naszego klubu to Studencki Dom Marynarza Nr 4 (czytaj : akademik) Akademii Morskiej w Gdyni. Stąd nadajemy już od 1995 roku. Mamy nadzieję, że od tego czasu spotkaliśmy się w eterze. Jeżeli nie to nic straconego, bo jeszcze jakiś czas będziemy zakłócali odbiór TV studentom tzn. będziemy słyszani. Ale mając na uwadze nikłe zainteresowanie czytelników barwnymi opisami naszej działalności kilka nic nie znaczących dat, które może są Wam znane, a jeżeli nie to cóż....

 • 13.06.1995r pierwsza łączność z nowej siedziby czyli akademika WSM (pierwszym nieszczęśnikiem był Grzegorz z Sejn pracujący pod znakiem SP0YAP, a tym który go dopadł na 80 metrach był Bogdan SP2MPO), przez dwa lata kupa łączności, i "wewnętrzny QRM" ale kto o tym pamięta ...
 • rok 1998 stał pod znakiem udziału w organizacji "eterowego" 80-lecia Marynarki Wojennej RP (wówczas można było nas złowić na falach eteru jako okręt ORP ISKRA)
 • rok 1999 a właściwie wrzesień to obchody 60 Rocznicy Obrony Wybrzeża (w tym czasie musieliśmy się usłyszeć tyle, że pod znakiem 3Z60 H. Na pewno pamiętacie....)
 • rok 2000 to dla nas czas wzmocnienia kadry klubu i remontów (Wy tego nie słyszeliście, ale może to i lepiej...)
 • rok 2000/2001 - Certyfikat Milenijny (tak tak Radiowy Przełom Wieków to też my)
 • rok 2001 styczeń - organizacja stacji w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w sztabie w Gdyni. W dzile galeria można zobaczyć zdjęcia z tej imprezy (niektórzy widząc co robimy "pukali się w czoło" [dosłownie przyp. aut.], inni gratulowali odwagi. Dlaczego? Bo zainstalowaliśmy się w samym centrum miasta i do tego w samym środku najnowszego w Trójmieście Centrum Handlowego Batory w Gdyńskim Sztabie WOŚP. Co o tym myślicie ....? My stwierdziliśmy empirycznie, że oświetlenie sodowe zakłóca).
 • rok 2001 tym razem marzec - obchody 30-lecia 3 Flotylli Okrętów MW RP (trzy weekendy, trzy okręty i 1930 łączności jako SN0FO wraz z kolegami z Grupy Radioamatorów "H-34". Wiemy wiemy, co to jest 1930 QSO .... no to sami spróbujcie, a tak poważnie kupa roboty i dobrej zabawy w świetnym miejscu [bo kto z nas nie marzył kiedyś żeby zostać marynarzem- przyp. aut.] [Darek, po co to ukrywać - większość z nas JEST marynarzami ;) - przyp. Jarek] )
 • rok 2001 lipiec - 75 lecie Miasta Gdyni (to też my, tyle że jako SN0GDY. I żebyście nie myśleli, że to takie oklepane - rocznica miasta .... A próbowaliście zdobyć licencję okolicznościową w okresie reorganizacji PAR-o-URT-u ?)
 • rok 2001 też lipiec - uruchomienie gdyńskiego węzła Packet Radio SR2DGA, SR2BGA (ktoś kiedyś powiedział : "Rewolucja to moja specjalność", no cóż nie chwaląc się też dokonaliśmy rzeczy według niektórych niemożliwej. Zapraszamy więc na SR2BGA, ale prosimy o wyrozumiałość . [węzeł to ukochane dziecko naszego Tadzia SP2LLQ, tyle że ojciec uczy się jeszcze "przewijać" naszego "malucha" - przyp. aut.])
 • rok 2001 znów lipiec - obchody 50-lecia 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo Minowych MW RP (kolejna wyprawa i znów z kolegami z Grupy "H-34", tym razem pod znakiem SN0DO aktywowano Port Wojenny w Świnoujściu oraz wyspę Uznam)
 • rok 2002 luty - weszliśmy w posiadanie porządnego radia KF. Staliśmy się szczęśliwymi posiadaczami TRX'a ICOM 735 ze skrzynką antenową AEA. Teraz dopiero nas usłyszycie ...
 • rok 2002 czerwiec - egzamin dla operatorów w służbie amatorskiej. I znów niektórzy mówili, że porywamy się z motyką na słońce, ale chyba nie mieli racji. Po wieloletniej przerwie (ostatni egzamin w Trójmieście był dawno temu -nikt już nie pamięta kiedy) do egzaminu przystąpiło 40 osób i wszystkie zdały. Tylko jedna osoba próbowała uzyskać świadectwo kat. A, a spełniła warunki na kat. B. Czyżby i tym razem coś nam się udało .... ?
 • rok 2002 sierpień - nasza pierwsza duża wyprawa. SP2ZIE/2 i aktywność z latarni morskiej w Stilo w ramach Międzynarodowego Weekendu Latarnianego. Pierwsze występy i rozczarowania naszych nowych kolegów. Nie mniej świetna pogoda, rewelacyjna plaża i fale oraz kilkaset łączności. Tak się spodobało, że już myślimy nad kolejną wyprawą.

 Są tacy którzy patrząc na te nasze przechwałki powiedzą, że to nic wielkiego. Może .... ale to co znaleĽliście powyżej jest wynikiem naszej pracy, własnych pieniędzy i osobistego zaangażowania, w coś co u wielu budzi uśmiech. Dlatego dziękujemy kolegom, którzy nas wspomagali i mamy nadzieję, że będziemy nadal współpracować [jeszcze jakiś czas będą nam pomagać -przyp. aut.].

Tak więc Vy 73!

a dla nie wtajemniczonych

Pozdrawiamy i do usłyszenia!


Przemienniki

Propagacja