• ARISS - Amateur Radio on the ISS

  ARISS - Amateur Radio on the ISS

  Od wielu lat uczestniczymy w programie ARISS. Przeprowadziliśmy już wiele łączności ze stacją ISS z naszego klubu, a także z Czytaj dalej
 • Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Zajmujemy się nasłuchem sond kosmicznych, a także odbiorem danych z satelitów, sond meteorologicznych... Czytaj dalej
 • Śledzenie ruchu statków - AIS

  Śledzenie ruchu statków - AIS

  Zajmujemy się tematami związanymi z zastosowaniem radiokomunikacji w bezpieczeństwie żeglugi. Czytaj dalej
 • Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Członkowie naszego klubu biorą udział w budowie przemienników radioamatorskich nich jest SR2Z, zlokalizowany na obiekcie Emitel RkCN Gdynia-Oksywie. Czytaj dalej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Aktywność terenowa

3Z2LR Latarnia Morska Rozewie 2016

Postanowiliśmy kontynuować nasze prace badawcze w zakresie badania warunków propagacyjnych w rejonie półwyspu helskiego. W roku 2016 jako obiekt badań wytypowaliśmy Latarnię Morską w Rozewiu. Po uzyskaniu stosownej zgody Urzędu Morskiego i poczynieniu uzgodnień z załogą Latarni w dniu 13 sierpnia 2016 rozpoczęliśmy naszą koleją przygodę.

Podobnie jak w latach poprzednich uzyskaliśmy znak wywoławczy odpowiadający nazwie znaku nawigacyjnego 3Z2LR (Latarnia Rozewie). Korzystając ze sprawdzonych rozwiązań użyliśmy zestawu sprzętowego, który dobrze sprawował się na wyprawie w roku 2015. Na wyposażeniu mieliśmy Yaesu FT-1000 MP MarkV oraz Icoma 7000. Anteny to sprawdzony Windom na pasma KF oraz X-510 na pasma UKF. Jednocześnie prowadziliśmy badania z zastosowaniem anten pionowych przy wykorzystaniu skrzynki antenowej CG 3000.

Niestety w przeciwieństwie do lat poprzednich tym razem pogoda nie rozpieszczała nas. Było deszczowo i stosunkowo chłodno. Jednakże i to nie odstraszyło stałej ekipy w składzie Wojtek SP2ALT, Piotr SP2LQP, Robert SQ2WHH, Darek SP2HQY, do której dołączyli Ida SQ2OTS i Arek SP2AS.

Przeprowadzono ok. 500 QSO, które potwierdziły nasze obawy co do warunków propagacyjnych. Nadto ponownie stwierdziliśmy spory poziom zakłóceń, co potwierdza wyniki naszych wcześniejszych badań. Zdjęcia z naszej aktywności z najdziecie w galerii, a wyniki radiowe na www.qrz.com

Mimo to nie czujemy się zniechęceni i myślimy już o kolejnym znaku nawigacyjnym, tym razem bardziej na zachód.


Przemienniki

Propagacja