• ARISS - Amateur Radio on the ISS

  ARISS - Amateur Radio on the ISS

  Od wielu lat uczestniczymy w programie ARISS. Przeprowadziliśmy już wiele łączności ze stacją ISS z naszego klubu, a także z Czytaj dalej
 • Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Zajmujemy się nasłuchem sond kosmicznych, a także odbiorem danych z satelitów, sond meteorologicznych... Czytaj dalej
 • Śledzenie ruchu statków - AIS

  Śledzenie ruchu statków - AIS

  Zajmujemy się tematami związanymi z zastosowaniem radiokomunikacji w bezpieczeństwie żeglugi. Czytaj dalej
 • Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Członkowie naszego klubu biorą udział w budowie przemienników radioamatorskich nich jest SR2Z, zlokalizowany na obiekcie Emitel RkCN Gdynia-Oksywie. Czytaj dalej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Amateur Radio on ISS (ARISS)

Planowany obiór ARISS TV – odsłona II

Po wykonaniu oświetlacza i zamontowaniu go na antenie offsetowej postanowiliśmy rozpocząć próby odbioru sygnałów w paśmie dedykowanym dla ARISS HamTV , czyli w paśmie 2,4 GHz. W tym celu antenę wyposażyliśmy w konwerter BT-480 produkcji Anhui Bowei Electronics Technology Co. Ltd., a następnie przenieśliśmy czaszę naszej anteny na nieduży maszt kratowy wraz z rotorem Az-El. Zdjęcia z naszych prac znajdziecie w galerii, a opis gdy klikniecie zakładkę więcej …

Nowa lokalizacja anteny stała się pewnym wyzwaniem z uwagi na konieczność kalibracji sterownika. Trzeba bowiem pamiętać, że użyta przez nas antena nie patrzy wprost na obiekt (satelitę), lecz jako antena offsetowa jest dodatkowo nachylona pod kątem, który musi zostać uwzględniony przy określaniu współrzędnych położenia anteny. Na szczęście mamy w naszych szeregach doświadczonego nawigatora, który szybko poradził sobie z tym problemem wykorzystując swoje umiejętności (Vy Tnx Jędrzej).

Zracji braku źródła sygnału w paśmie 13cm w znanej lokalizacji, który moglibyśmy odebrać naszym zestawem, powstała przenośna „radiolatarnia" skompilowana z chińskiego klonu NWT-4000 (generator/"analizator widma" - BG7TBL - 138MHz-4,4GHz), sterujący nim Arduino uno z naprędce napisanym programem kluczującym CW, baterii żelowej oraz anteny. Moc wyjściowa generatora to około 0,5mW.

Dzięki uprzejmości Kolegi Michała SP2IQW w jego radioshacku (czytaj na jego dachu) umieściliśmy wyżej wspomnianą radiolatarnię.

Pierwsze próby odbioru sygnałów testowych generowanych z lokalizacji Kolegi Michała SP2IQW, przyniosły całkiem przyzwoite wyniki. Do pomiaru poziomu szumu używaliśmy karty DVB-S TechniSat Skystar HD (odpowiednik Technotrend TT-Budget S2-3200) a do odbioru „telegrafii" odbiornika SDR RTL2823Uwraz z programem SDR-Sharp. Po skierowaniu anteny na źródło sygnału na spektrogramie wyraźnie można było zidentyfikować sygnał.

Sprawdzaliśmy również odbiór z wykorzystaniem przerobionych konwerterów MMDS (Multichannel Multipoint Distribution Service)

Pierwsze próby napawają optymizmem, choć mamy już pewne przemyślenia na temat potencjalnych ulepszeń, ale o tym po próbach odbioru sygnałów ARISS HamTV.Przemienniki

Propagacja