• ARISS - Amateur Radio on the ISS

  ARISS - Amateur Radio on the ISS

  Od wielu lat uczestniczymy w programie ARISS. Przeprowadziliśmy już wiele łączności ze stacją ISS z naszego klubu, a także z Czytaj dalej
 • Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Łączność satelitarna w SP2ZIE

  Zajmujemy się nasłuchem sond kosmicznych, a także odbiorem danych z satelitów, sond meteorologicznych... Czytaj dalej
 • Śledzenie ruchu statków - AIS

  Śledzenie ruchu statków - AIS

  Zajmujemy się tematami związanymi z zastosowaniem radiokomunikacji w bezpieczeństwie żeglugi. Czytaj dalej
 • Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Przemiennik 2m FM Gdynia-Oksywie - SR2Z

  Członkowie naszego klubu biorą udział w budowie przemienników radioamatorskich nich jest SR2Z, zlokalizowany na obiekcie Emitel RkCN Gdynia-Oksywie. Czytaj dalej
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Udział w zawodach

SPDX RTTY Contest 2016

W tym roku ponownie postanowiliśmy wziąć udział w największych krajowych zawodach radiowych rozgrywanych emisjami cyfrowymi, czyli SPDX RTTY Contest 2016. Wcześniej w kolejnych latach startując w kategorii MOSP poprawialiśmy swoje wyniki (2014 – IV miejsce w Polsce, 2015 – III miejsce w Polsce,) więc liczyliśmy na kolejny dobry wynik. Jednak zawody zakończyliśmy niezwykle zaskoczeni, ale o tym w dalszej części.

Podobnie jak w latach poprzednich wystartowaliśmy z Klubu używając sprawdzonego zestawu anten i sprzętu, czyli radia Yeasu FT-950 oraz anten A4S (na pasma 14 MHz, 21 MHz, 28MHz) i Windom (dedykowany na pasma 7 MHz i 3,5MHz). Jednakże w roku 2016 użyliśmy anteny A4S wzbogaconej o pasmo 7MHz oraz nowego wzmacniacza Ameritron AL-80B.

Skład zespołu w tym roku również został odświeżony o kolegów Bogdana SP2MPO i Kacpra SWL, zaś z weteranów wystąpili Robert SQ2WHH i Darek SP2HQY.

Warunki propagacyjne były nienajlepsze, żeby nie powiedzieć fatalne. W paśmie 28MHz zrobiliśmy tylko 1 QSO, zaś w paśmie 21MHz tylko 46 QSO. Na szczęście dolne pasma dały szansę na poprawienie statystyk. Również antena A4S wzbogacona o pasmo 7 MHz bardzo się przydała.

Dzięki zaangażowaniu zespołu, w tych niezwykle słabych warunkach propagacyjnych, udało się nawiązać 578 QSO z 6 kontynentami, co dało podstawę do zgłoszenia 3.184.272 pkt.

Ta ilość łączności i punktów wśród zgłaszających plasuje nas na razie na .... I miejscu w Polsce!!!

Mamy nadzieję na wysoki współczynnik potwierdzenia łączności, co pozwoli utrzymać osiągnięte wyniki. Czekamy zatem na ogłoszenia Komisji zawodów, a resztę zdjęć z naszego startu znajdziecie w galerii.


Przemienniki

Propagacja